Bank Ziemi jest największym pośrednikiem w sprzedaży ziemi w Polsce.

Ceny dzialek studzą zapał kupujących
Kilkuletni wzrost cen działek w Warszawie i okolicach, spowodował, że działki rolne i budowlane stają się coraz mniej dostępne. W wybranych lokalizacjach ceny jakie osiągają działki wzrosły prawie trzykrotnie. Słychać narzekania pośredników na małą ilość transakcji i oczekiwanie na ożywienie rynku obrotu ziemią.

Według agencji Lebiedź i Lebiedź apogeum wzrostu cen działki budowlane osiągnęły około rok temu. Ubiegłe wakacje były okresem żniw dla wszystkich, którzy sprzedawali działki. Ci którzy grunty kupowali, wydali więcej niż planowali.


Kto pozbył się działek żałuje

Sprawcą wysokiego wzrostu cen jest duży popyt na działki. Przez kilka ostatnich lat przybywa chętnych. Po zakupie żądają oni za ten sam towar coraz więcej i więcej, przy tym apetyt sprzedających wzrasta proporcjonalnie do rosnących możliwości kupujących. Dla przykładu pięć lat temu za 1000 metrową działkę w okolicy Łomianek można było kupić za 80 tysięcy złotych lub taniej. Jesienią 2006 roku ta sama działka kosztowała 120 tysięcy złotych, a latem 2007 roku 360 tysięcy, a teraz podobne działki można kupić za 700 tysięcy złotych i więcej. Problem w tym, że przy takiej cenie bardzo trudno znaleźć nabywcę. Osoby, które kilka lat temu kupowały działki w celach spekulacyjnych zrobiły doskonały interes.

Według pośredników, zmniejszenie popytu na działki wynika z astronomicznych cen. Wzrost cen spowodował, że można znaleźć działki oferowane drożej niż położone obok domy w stanie deweloperskim z parcelą. Przykładowo w gminie Stare Babice, wystawiono na sprzedaż działkę 1000 metrów kwadratowych za 1 mln 400 tys. złotych, gdy tuż obok wystawiono na sprzedaż dom jednorodzinny w stanie deweloperskim zbudowany na podobnej działce w cenie 1 mln 200 tys. złotych.


Ceny działek i niepewność

Według Elżbiety Lis z agencji nieruchomości Domena, która prowadzi działalność w okolicach Pruszkowa i Skierniewic, skupiając się na terenie powiatu grodziskiego. Na dynamiczny wzrost działek wpłynęli inwestorzy zagraniczni. – Jakiś czas temu firmy deweloperskie z zachodu rozpoczęły skupowanie ziemi, płacąc bez zmrużenia oka tyle, ile sprzedający sobie życzyli. Wzrost cen ma swoje skutki do dziś, nie dziwi też, że brak wielu chętnych na takie transakcje.

Klienci kierują również oczy na atrakcyjne miejscowości, ale na przykładzie Magdalenki widać, że również tu nie ma wielu zainteresowanych zakupem działek. Tłumaczy to cena metra kwadratowego działki, która wynosi do 500 złotych za metr kwadratowy. W Łazach za metr gruntu zapłacimy pomiędzy 300 a 400zł, a Sękocin-Lesie 270 zł za metr kwadratowy.

Wywindowane ceny w porównaniu do zeszłego roku obniżyły się o 5-10 procent, ale to nie zachęca kupujących. Stagnacja na rynku działkami w najlepszych lokalizacjach jest skutkiem wysokich cen działek, duże znaczenie ma również niepewna sytuacja na rynku finansowym. Wielu inwestorów straciło spore kwoty inwestując w fundusze inwestycyjne, inni czekają na podwyżki stóp procentowych, wielu już kupiło ziemię.

Działki w Magdalence, z powodu przedwojennych podziałów gruntów, jest wielkości około 1800 mkw. Za tej wielkości działkę przy ulicy Słonecznej, sprzedający żądają blisko 600 tys. złotych, a za działki położone nieco głębiej – 800 tysięcy złotych, w centrum Magdalenki to już 1 mln 50 tysięcy złotych.


Modne i drogie działki budowlane

Modne działki? Niektóre grunty są modniejsze, a więc również droższe, na przykład działki w Konstancinie czy też Izabelinie, gdzie ceny są maksymalnie wyśrubowane. Niektóre działki budowlane na terenie Konstancina kosztują powyżej 1000zł za mkw., ale zdarzają się gratki po 100zł za metr kwadratowy. Różnice w cenach wynikają właśnie z mody, taka sytuacja powoduje, że w Konstancinie działki sięgają 1000zł za mkw., a w lokalizacjach lepiej położonych i dużo korzystniej skomunikowanych z Warszawą, działki są o połowę tańsze.

Drogie działki budowlane oferowane w cenie powyżej 1000zł za mkw. znajdziemy również w Raszynie, Łomiankach, Sulejówku, Piasecznie, Pruszkowie i Otwocku.

Drugi biegun cenowy, to miejscowości takie jak Tłuszcz, gdzie działki budowlane kupimy od 42 do 104zł za mkw. lub Teresin, w którym ceny działki budowlanej wahają się od 73 do 210zł za mkw. Również w miastach gdzie działki budowlane są drogie, można znaleźć działki od 28zł za mkw. Przykładowo w Radzyminie lub Grodzisku Mazowieckim ceny działek budowlanych rozpoczynają się już od 50zł mkw. – Klienci szukając biorą pod uwagę, jako kryterium wyboru przystępną cenę pod Grodziskiem Mazowieckim, Jaktorowem, Radziejowicach lub Nadarzynie.

W regionach uznawanych za gorzej położone, ceny działek budowlanych wynoszą ok. 150 zł mkw. Działki zlokalizowane atrakcyjniej, niedaleko od trasy katowickiej, kosztują drugie tyle. Za działki rolne zapłacimy od 100zł za mkw., a jeśli działki są uzbrojone, właściciele oczekują nawet 200zł za mkw.

Praktycznie wszystkie tereny wokół Warszawy, mające dobrą infrastrukturę, sprawną komunikację z Warszawą, będą poszukiwane przez inwestorów. Kiedy ceny działek są windowane w najmodniejszych lokalizacjach, warto zainwestować w mniej snobistycznych miejscach, niedrogich, które niebawem będą drożeć. Wzrost cen nastąpi ze względu na malejące zasoby działek wokół miasta.


Prognozy wzrostu cen działek

Jak wynika z raportów redNet Real Estate w Warszawie nastąpił od początku roku 10 procentowy wzrost cen działek. Porównując wzrost cen z roku 2006 i 2007 w podwarszawskich miejscowościach od 15 do 20 kilometrów od centrum, znajdziemy przykłady wzrostu cen działek nawet o 100 procent. Decydując się teraz na zakup gruntu od 30 do 35 kilometrów od centrum Warszawy, zapłacimy trzy razy mniej niż w mieście. Zakładając, że rosnący popyt i rozwój infrastruktury w interesującej nas okolicy, możemy być pewni, że dobrze zarobimy – według Artura Walczaka dyrektora rynku wtórnego. Na rynku są też grunty, które w wyniku trudnej sytuacji prawnej i przeznaczeniem działki, nie mogą być sprzedane. Przykładem jest działka o powierzchni 6,5 hektara w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Konstancinie- Jeziornej, oferowana w cenie czterokrotnie niższej od sąsiednich lokalizacji. Według Artura Walczaka, przeznaczenie podobnej działki na przykład na ośrodek spa, to żyła złota.


Czy możemy spodziewać się spadku cen działek?

Według Joanny Lebiedź wywindowane ceny muszą się oniżyć. Wielu potencjalnych nabywców, czeka na spadek cen, natomiast sprzedający liczą na cud. Trzeba się liczyć, że ekonomia i rynek rządzą się swoimi prawami i za nic mają wygórowane oczekiwania sprzedawców. Wielu inwestorów, których życie zmusza do spieniężenia zamrożonych w gruncie środków, już dzisiaj rewiduje oczekiwania i obniża ceny na oferowane działki, takie działki znajdują nabywców.

Jednak jak mówi Paweł Grząbka, dyrektor zarządzający CEE Property Group, monitoring rynku wskazuje na stały wzrost cen gruntu. Porównując dane z maja 2008, z minionymi miesiącami, widać, że ceny ziemi stale wzrastają. Największa zwyżka ceny ziemi występuje w lokalizacjach, gdzie poprawia się infrastruktura dróg i kolei. Na całym świecie, taki wzrost jest podobnym trendem.

Źródło: Na podstawie Rzeczpospolita, Beata Kalinowska, 30-06-2008
Jesteś na:   Wiadomości
  
© 2008 bankziemi.pl