Bank Ziemi jest największym pośrednikiem w sprzedaży ziemi w Polsce.

Poszukiwana ziemia na obrzeżach miast
Według prognoz w 2008 roku największe podwyżki cen ziemi, będą z dala od centrów miast. Dużym popytem cieszą się działki dosyć duże tj. 1-2 tysiące metrów kwadratowych. Klienci poszukują zazwyczaj ofert ziemi na obrzeżach miast, a w przypadku dużych miast nawet działek oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od granic miasta.

Proporcjonalnie mniej inwestorów interesuje zakup działki w dzielnicach śródmiejskich. Główna przyczyna zniechęcająca kupujących to wysoka cena, przy jednocześnie małej powierzchni. Znaczący wpływ na decyzje kupna działki ma tępo załatwiania procedur związanych z uzyskaniem pozwoleń na budowę. Gminy wokół miast są nastawione przyjaźnie do kupujących działki rolne i budowlane, niż większe miasta.

W gminie wszystkie sprawy można załatwić zazwyczaj z jednym urzędnikiem, a w dużym mieście dostępność informacji jest rozproszona, kupujący musi biegać od urzędnika do urzędnika, aby dowiedzieć się o podłączenie do działki mediów i przebrnąć przez procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Najatrakcyjniejsze działki w centrum, uznawane za działki prestiżowe raczej szybko nie zdrożeją – ich ceny osiągnęły swoje maksimum. Zauważalny wzrost kupujących grunty rolne i budowlane na obrzeżach prawdopodobnie zaowocuje kolejnymi wzrostami cen działek. Pomoże w tym rozwój lokalnej infrastruktury i komunikacji z miastem. Na przeszkodzie wielu decyzji inwestycyjnych, stoi brak aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego utrudniający obrót działkami. Wiele z oferowanych gruntów posiada również wady prawne.

Źródło Na podstawie artykułu Rzeczpospolita, Dorota Kaczyńska, 09-06-2008
Jesteś na:   Wiadomości
  
© 2008 bankziemi.pl